Krizzcode.com

Od jakiego wieku dzieci mogą nosić okulary przeciwsłoneczne?

Coraz więcej mówi się o tym, że promienie słoneczne negatywnie wpływają na wzrok dzieci, a co się z tym wiąże, jak najwcześniej powinniśmy chronić wzrok naszej pociechy właśnie przed takim oddziaływaniem słońca. Jednak na co się zdecydować i kiedy zacząć wprowadzać odpowiednią ochronę, tak aby mieć pewność, że prawidłowo dbamy o wzrok naszego dziecka i jednocześnie nie zaburzamy jego rozwoju?

Jakie konsekwencje?

Przede wszystkim powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że wystawianie wzroku dziecka na działanie słońca może prowadzić do zapalenia rogówki i spojówek, uszkodzenia rogówki czy poparzenia oka. To oznacza, że powinniśmy dokładać starań, aby jak najlepiej chronić oczy dziecka przed takim oddziaływaniem. Dlatego też, powinniśmy unikać spacerów w godzinach, kiedy słońce jest najmocniejsze, dodatkowo powinniśmy także pilnować, aby dziecko nie próbowało patrzeć bezpośrednio na słońce, bo to także będzie miało bardzo negatywne skutki. Oczywiście dobrym rozwiązaniem będzie inwestycja w okulary przeciwsłoneczne, ale czy to oznacza, że możemy je zakładać już małemu dziecku, nie martwiąc się, że wpłynie to negatywnie na rozwój jego wzroku, który przecież w tym okresie jest bardzo intensywny? Warto mieć świadomość, że wzrok rozwija się aż do 15 roku życia i w tym czasie powinniśmy dbać o to, aby nic nie zaburzało pola widzenia i nie wpływało na soczewkę. Jednak ten najbardziej intensywny rozwój ma miejsce do 4 roku życia, później już dziecko ma rozwinięte zdolności poznawcze wzroku, a więc nie ma tutaj żadnego zagrożenia. Dlatego też producenci okularów przeciwsłonecznych mają w swojej ofercie różne modele, tak abyśmy mogli wybrać takie, które będą najlepsze dla naszej pociechy.

Na chwilę, później coraz dłużej

Im szybciej przyzwyczaimy dziecko do noszenia okularów przeciwsłonecznych tym będzie lepiej. Dlatego też już rocznemu dziecku możemy kupić takie okulary, jednak ze względu na intensywny rozwój oka powinniśmy je zakładać tylko od czasu do czasu np. wówczas gdy to promieniowanie będzie najsilniejsze. W ten sposób będziemy przyzwyczajali dziecko do okularów, ale jednocześnie nie będziemy zaburzali rozwoju jego oka. Dzieci powyżej 4 roku życia spokojnie mogą już nosić okulary, bo ten najbardziej intensywny rozwój już się zakończył. Oczywiście warto pilnować, aby nie nosiły ich bez potrzeby, nie mniej okulary przeciwsłoneczne mogą podnieść komfort zabawy w słoneczny dzień. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, abyśmy kupując okulary przeciwsłoneczne, zdecydowali się na takie, które będą posiadały niezbędne filtry.

Tylko one będą w stanie skutecznie ochronić wzrok naszego dziecka przed szkodliwym działaniem promieniowania UV.